poniedziałek, 27 maja 2013

DZIEŃ DZIECKA Z MLEKPOLEM

W dniu dzisiejszym nie mieliśmy lekcji :)
W mieście Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL zorganizowała Powiatowy Dzień Dziecka 2013.
W imprezie odbywającej się na miejskiej targowicy uczestniczyło łącznie około 3000 dzieci z powiatu zambrowskiego.
Przed budynkiem naszej szkoły zgromadziliśmy się około godziny 9.20. Nasza Pani sprawdziła obecność, a następnie wspólnie udaliśmy się na miejsce.
Przed wejściem na teren imprezy każdy z nas otrzymał specjalną bransoletkę na rękę. Opaska ta z jednej strony zastępowała jakby bilet wstępu, a z drugiej uprawniała do otrzymania produktów  na stoiskach degustacyjnych (drożdżówka + mleko, mleko, jogurt, woda, lody KORAL).
Potem chodziliśmy już "swoimi ścieżkami". Ponieważ organizatorzy imprezy zadbali o wiele atrakcji, więc mogliśmy uczestniczyć w zabawach na placu i scenie, brać udział w różnych konkursach.
Co prawda pogoda nas nie rozpieszczała - czasami padało, choć było ciepło, to czas od 10.00 do 14.00 upłynął nam bardzo szybko :)

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Personalize a picture slideshow

piątek, 17 maja 2013

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ...

Dzień dzisiejszy był wyjątkowy dla naszej szkoły. Właśnie pod takim hasłem: "Przeżyjmy to jeszcze raz...",  przebiegały uroczystości obchodów 50-tecia Szkoły Podstawowej nr 4.
Rozpoczęły się one o godzinie 9.00 Mszą Świętą w intencji szkoły. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Eucharystię w kościele p.w. Ducha Świętego odprawił biskup łomżyński Janusz Stepnowski.
Następnie wszyscy udali się do szkoły, gdzie w hali sportowej odbyła się druga część jubileuszu. Przed jej rozpoczęciem o godzinie 11.00, jak też po zakończeniu, można było zwiedzać budynek szkoły, sale lekcyjne. Było to szczególne przeżycie zwłaszcza dla zaproszonych nauczycieli emerytów, którzy spędzili wiele lat swego życia zawodowego w murach naszej szkoły. Mieli możliwość porównania, jak wiele się zmieniło.
Podczas uroczystości w hali sportowej, po słowie wstępnym Pana Dyrektora Janusza Zielińskiego, wszyscy zebrani (biskup J. Stepnowski, Podlaski Kurator Oświaty J. Kiszkiel, reprezentanci władz samorządowych, delegacje zambrowskich szkół i instytucji, emerytowani nauczyciele, społeczność szkolna oraz rodzice) mogli zapoznać się z historią szkoły oglądając film wspomnieniowy pt. "50 lat minęło", przygotowany przez naszą Panią oraz Panie D. Zimacką i B. Głuszcz.
A oto kilka faktów dotyczących "Czwórki":
- Inauguracja pierwszego roku szkolnego odbyła się 3 września 1963r. Choć budynek był przeznaczony dla 560 uczniów, naukę rozpoczęło 701 dzieci pod czujnym okiem 26 nauczycieli.
- Boisko szkolne zostało zbudowane w roku szkolnym 1968/69.
- W roku szkolnym 1969/70 wprowadzono system klasopracowniany.
- Wyasfaltowanie boiska, wykonanie bieżni oraz skoczni do skoku w dal i wzwyż wykonano w roku szkolnym 1971/72.
- W roku 1983 oddano do użytku drugie skrzydło szkoły, dziś zajmowane przez klasy I-III.
- Hala sportowa funkcjonuje od roku 2006, zaś kompleks boisk Orlik - od 2010r.
- Dyrektorami szkoły od chwili jej powstania byli: od 1963r.  Pan Józef Szczepaniak, od 1965 - Pan Stanisław Chmielewski, w roku 1970 - Pan Jan Żyłowski, od 1970r. - Pan Zygmunt Wiśniewski i od 1986r. do chwili obecnej - Pan Janusz Zieliński.
- Przez pół wieku mury naszej szkoły opuściło 6941 absolwentów.
- Rekordowym był rok szkolny 1993/94 - w szkole uczyło się aż 2210 uczniów, pracowało 127 nauczycieli!
- Obecnie w szkole uczy się 599 uczniów w 25 oddziałach, zatrudnionych jest 51 nauczycieli i 21 pracowników.
Wracając do obchodów jubileuszu - na pamiątkę 50-lecia szkoły biskup łomżyński Janusz Stepnowski poświęcił tablicę pamiątkową, która ma być umieszczona przed wejściem do szkoły. Następnie głos zabierali zaproszeni goście, wielokrotnie absolwenci "Czwórki".
Całość uświetnił przepiękny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły, przygotowany pod czujnym okiem P. B. Bagińskiej, P. K. Nita-Murawskiej, P. W. Saniewskiego, P. G. Łamarz, koncert Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą P. K. Witkowskiego. O wystrój hali zadbała P. E. Wojtkowska i P. B. Skawska, oprawa techniczna jak zwykle była sprawowana przez P. J. Kalupę i P. T. Piórkowskiego.
Podczas uroczystości nie zabrakło przedstawicieli mediów. A oto film z jubileuszu 50-lecia zambrowskiej "Czwórki" opublikowany przez TV NAREW:

sobota, 11 maja 2013

MAJOWE ROZGRYWKI PIŁKARSKIE



W dniu dzisiejszym o godzinie 10.00 rozpoczęły się wiosenne rozgrywki piłki nożnej na boisku ,,Orlik 2012” przy naszej szkole. Były one przeznaczone dla uczniów klas 4-6. W turnieju wzięło udział 6 drużyn: "Czerwone diabły", "Kapela Kapeli", "Viktory", "Goski", "Super laseczki" i "Skawski team". W rozgrywkach uczestniczyło około 60 osób.  Drużyny były oceniane według punktacji: wygrana - 3 pkt., remis - 2 pkt., przegrana – 1pkt.

Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym” i po podliczeniu punktów wygrał zespół -" Kapela  Kapeli" (14 pkt), drugie miejsce ex aequo otrzymały drużyny "Czerwone diabły" i "Super laseczki" - (po 12 pkt) , a trzecie "Goski" (9 pkt). Na czwartym miejscu uplasowały się zespoły: "Skawski team" i "Victory" (6 pkt).  Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy. 
Nie mogło tam oczywiście zabraknąć naszej klasy :)

czwartek, 9 maja 2013

ŚLADAMI KOPERNIKA i nie tylko...

Wreszcie doczekaliśmy się długo upragnionej wycieczki :)
Trochę niewyspani, ale bardzo podekscytowani, zebraliśmy się we wtorek -  7. maja, około godziny 5.40 przed budynkiem szkoły.
Wkrótce przyjechał autokar ze znanym nam z ubiegłego roku pilotem - panem Jackiem i po kontroli policyjnej, zgodnie z planem, wyruszyliśmy do Torunia. Jak zwykle towarzyszyli nam uczniowie klasy VC oraz kilka osób z klasy IVA pod opieką naszej wychowawczyni, pani Zimackiej i pani Puchalskiej. Droga minęła nam bardzo szybko.
W Toruniu byliśmy przed godziną 11-tą. Spotkaliśmy się z przewodniczką i rozpoczęliśmy zwiedzanie zabytków tego pięknego miasta.
"Zaliczyliśmy" więc: Ratusz Staromiejski z XIII - XVIII wieku, Dwór Artusa z 1891r., pomnik Mikołaja Kopernika z 1853r., Dom pod Gwiazdą z XVII wieku, budynek neogotyckiej poczty z XIX wieku, katedrę śś. Janów (Jana Chrzciciela i Jana Apostoła) z XIII- XV wieku. Nie zabrakło też Krzywej Wieży z XIV wieku. Stając przy niej, próbowaliśmy sprawdzić swoją uczciwość. Nie było to proste zadanie. Wieża jest odchylona od pionu o 1,4m, więc opierając się o jej mury plecami i stopami, bardzo ciężko było się nam utrzymać równowagę. Legenda głosi, że udaje się to tylko tym, którzy nie mają grzeszków na sumieniu. Okazało się, że wśród naszej gromadki jest wielu "sprawiedliwych" :)
Bolały nas już nogi i burczało w brzuchach, ale nie mogliśmy pominąć sali Orbitarium, czyli interaktywnej wystawy w budynku toruńskiego Planetarium. Bardzo nam się podobał godzinny w niej pobyt. Mogliśmy z pulpitów rozmieszczonych wokół okazałego modelu sondy Cassini sterować jej urządzeniami, sprawdzać, do czego służą.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem. Pogoda dopisała, było słonecznie i cieplutko, więc przez blisko godzinę mogliśmy trochę odpocząć.
Około godziny 16-tej wyruszyliśmy do Malborka, gdzie  w Domu Wypoczynkowym SATURN mieliśmy zarezerwowany nocleg. Wcześniej jednak, po zakwaterowaniu i smacznej obiadokolacji, czekała nas chyba największa atrakcja tego dnia - spektakl "Światło i dźwięk" na dziedzińcu zamku krzyżackiego. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści i śledziliśmy efekty świetlne. Bardzo nam się to podobało.
Po powrocie do SATURNA powinniśmy iść spać, ale wiadomo - przed nami była wspólna nocka, więc nikomu nie było to w głowie. Nasze panie trochę się "umordowały", zanim całe towarzystwo spoczęło w łóżkach.
Następnego dnia, czyli 8. maja, po śniadaniu zwiedzaliśmy wnętrza zamku krzyżackiego w Malborku. W świetle dziennym oglądaliśmy pomieszczenia, po których poprzedniego wieczoru przechadzały się duchy Krzyżaków i innych postaci występujących w spektaklu "Światło i dźwięk". Po zwiedzaniu zaopatrzyliśmy się w pamiątki i około godziny 15-tej, po zaliczeniu McDonalds, ruszyliśmy w drogę powrotną do Zambrowa.
Po godzinie 21-ej, zmęczeni, ale zadowoleni, byliśmy już w naszych domach.