czwartek, 31 maja 2012

MEMORIAŁ JANUSZA KUSOCIŃSKIEGO


W czwartek, 31 maja 2012r., na bieżni wokół płyty głównej boiska ZKS Olimpia odbył się organizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 w Zambrowie XXI Międzyszkolny Memoriał Janusza Kusocińskiego. Uczestniczyły w nim wszystkie trzy zambrowskie szkoły podstawowe. Pomimo początkowo niesprzyjającej aury, zawody przebiegły zgodnie z planem.
W tym roku w kategorii dziewcząt zwyciężyła reprezentacja naszej szkoły, zaś nasi chłopcy zajęli II miejsce.
Do tych sukcesów przyczynili się też nasi koledzy.
W  biegu na 600m  startowali:  Marysia Godlewska, Sebastian Brutkowski, Krystian Baczewski i Łukasz Głębocki.
Gratulujemy!
Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Another free picture slideshow by Smilebox

niedziela, 27 maja 2012

PO KONFERENCJI W POZNANIU


Pod koniec maja okazało się, że realizowany w naszej szkole projekt Comenius – eTwinning „Roots in Music, Growth for a Future Together” znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu „Nasz projekt eTwinning – edycja 2012”. Przedstawiciele naszej szkoły zostali zaproszeni na ogólnopolską konferencję eTwinning połączoną z ceremonią rozdania nagród, która w tym roku odbyła się w Poznaniu w dniach 25 – 26 maja.
Naszą klasę reprezentował Michał Boguszewski, który z dwiema Paniami: Barbarą Głuszcz i Dorotą Zimacką oraz trojgiem najbardziej zaangażowanych uczniów - Mają Dmochowską i Kamilem Pasztaleńcem z IVC oraz Natalią Gosiewską z VID, odebrał nagrody.
Okazało się, że projekt zajął III miejsce. Za to wyróżnienie nasza szkoła otrzymała nagrodę rzeczową ufundowaną przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej, natomiast Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ufundowało nagrodę finansową.
Po uroczystości rozdania nagród wszyscy uczestnicy konferencji wzięli udział w bardzo oryginalnej zabawie – grze miejskiej ENIGMA, nawiązującej do historii złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej, przez poznańskich matematyków. Na kilka godzin Poznań zamienił się w olbrzymią planszę do gry, która dostarczyła nam wszystkim mnóstwa wrażeń.  W kolejnym dniu spotkania eTwinningowców zorganizowano zwiedzanie Poznania. Towarzyszył nam przewodnik, który bardzo ciekawie opowiadał i prezentował najsłynniejsze miejsca Poznania oraz  ich historię.
Trochę zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy pociągiem najpierw do Czyżewa, gdzie czekali nasi rodzice, a potem do Zambrowa. 

piątek, 25 maja 2012

NASZE MATEMATYCZNE GŁOWY

W maju rozstrzygnęły się konkursy matematyczne – i te wewnątrzszkolne, i te zewnętrzne.
Począwszy od listopada w szkole prowadzony był trzyetapowy konkurs matematyczny RACHMISTRZ. Z naszej klasy przystąpiło do niego 10 uczniów: Boguszewski Michał, Ciecierska Wiktoria, Dąbrowska Zuzia, Głębocki Łukasz, Godlewska Marysia, Łuniewski Kacper, Murawski Mateusz, Piotrowski Bartek, Średnicki Piotr i Woroszyło Wiktoria.
Po trzech etapach: „Liczby w głowie”, „Łamigłówki mądrej główki” i „ NIEtrudne zadanka”, na podstawie łącznej liczby zgromadzonych punktów wyłoniono zwycięzców.
W kategorii klas czwartych najlepszymi matematykami w szkole okazali się: Wiktoria Woroszyło (I miejsce), Michał Boguszewski (II miejsce) i Piotr Średnicki (III miejsce). Wszyscy z naszej klasy! Wow! GRATULUJEMY!!! Jesteśmy z Was bardzo dumni.

W maju dotarły też do szkoły wyniki Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY 2012. Ponownie w kategorii klas czwartych przodują nasi. Wyróżnienie w tym konkursie zdobyli: Wiktoria Woroszyło i Michał Boguszewski. 
GRATULACJE!!!


wtorek, 22 maja 2012

Z WIZYTĄ W KRAINIE ŻUBRÓW


22 maja br. spotkaliśmy się około godz. 7.15 przed budynkiem naszej szkoły, by wspólnie z klasą IVC oraz naszymi wychowawczyniami i pilotem Panem Jackiem, udać się na wycieczkę do Białowieży i Hajnówki.
Zgodnie z planem o godzinie 7.30 ruszyliśmy w drogę.
Najpierw udaliśmy się do Białowieży, gdzie czekała już na nas pani przewodnik. Razem z nią weszliśmy do rezerwatu pokazowego żubrów i tarpanów, gdzie nagrywaliśmy i robiliśmy zdjęcia również żubroniom, łosiom, sarnom, dzikom, wilkom i innym napotkanym zwierzętom. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o zwyczajach mieszkańców Puszczy Białowieskiej, odpowiadała też na wiele naszych pytań. Przeszliśmy również szlakiem potężnych drzew – dębów, podziwiając tamtejszą roślinność. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży, którym byliśmy wprost zauroczeni. Przepiękne ekspozycje, spreparowane zwierzęta oraz komentarz naszej pani przewodnik, która nas oprowadzała po muzeum sprawiały, że mieliśmy wrażenie, iż uczestniczymy w życiu puszczy. Wspięliśmy się też na wieżę widokową, z której z góry podziwialiśmy piękno Puszczy Białowieskiej. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, iż za linią horyzontu mamy granicę Polski z Białorusią.
Ze zwiedzania Cerkwi Św. Trójcy w Hajnówce musieliśmy zrezygnować – w tym dniu wypadło duże święto prawosławne, więc w tej świątyni odbywały się nabożeństwa i nie chcieliśmy w nich przeszkadzać.
Dopełnieniem naszego wyjazdu było ognisko. Choć pogoda w tym dniu dopisała – było wręcz upalnie (może też dlatego komary, których jest podobno mnóstwo w Białowieży, nie miały na nas ochoty), temperaturę dodatkowo podnosiły płomienie ognia. Piekliśmy kiełbaski, pianki, chleb itp.
Posileni, zaopatrzeni w wiele pamiątek, około godziny 17-tej wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Do Zambrowa przyjechaliśmy na godzinę 19 – tą. Przed szkołą czekali już na nas rodzice, którzy zabrali nas do domów.
Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać z utęsknieniem na następną wycieczkę – może kilkudniową? Ale to już w klasie piątej :)

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
A slideshow design by Smilebox

niedziela, 20 maja 2012

TO THE FOLK TUNE…


Polska wersja opowieści o podróży Cometka po krajach partnerskich projektu „Roots in Music, Growth for a Future Together” naszego autorstwa, ilustrowana wykonywanymi przez nas zimą rysunkami i zdjęciami instrumentów ludowych, doczekała się wersji angielskiej.
Powstał film wideo, w którym pojawia się wybrana maskotka projektu.


Zapraszamy do obejrzenia tego filmiku i posłuchania towarzyszącej mu muzyki celtyckiej. Samemu chciałoby się trochę postepować :-)

sobota, 19 maja 2012

COMENIUS A NASZA KLASA


W Dniu Comeniusa nasza klasa postanowiła dokonać ewaluacji projektu: „Roots in Music, Growth for a Future Together”. 

Przynieśliśmy kolorowe balony w barwach logo projektu, nagrywaliśmy (po angielsku) nasze wypowiedzi na jego temat w formie akronimu:


C – like Comenius – Europe in the classroom
O – like original junk instruments exhibition
M – like motivation, music and making science more attractive
E – like our experiments with the sound, very exciting experience
N – like national symbols
I – like ICT tools
U – like unique emotions
S – like our songs – Comenius song and our nationality folk songs
E – like European partnerships and friendships
T – like time – two years of our project
W – like work and visits in the partners’ schools
I – like improving language learning
N – like our national composers
N – like national folk costumes and instruments
I – like interactive contacts (videoconferences, chats)
N – like numeracy activities
G – like games (for example: quizzes, memory games)

Nie obyło się też bez śpiewania hymnu projektu.
Tak powstał krótki filmik, do obejrzenia którego zapraszamy:

piątek, 18 maja 2012

KONKURS NA MASKOTKĘ PROJEKTU


W maju 2012r. został ogłoszony konkurs na maskotkę projektu „Roots in Music, Growth for a Future Together". Nasza koleżanka Karolina Łatka przygotowała piękną maskotkę – nutkę.

Szkolnemu głosowaniu poddano trzy prace:


 Najlepszy wynik uzyskała gwiazdka autorstwa Mai Dmochowskiej z IVC.

 A oto ona – prezentowana przez Julkę i Oliwię:


czwartek, 17 maja 2012

KONKURS NA HASŁO COMENIUSA


Dzień 16 maja został w naszej szkole ogłoszony Dniem Comeniusa. W tym dniu cała społeczność szkolna miała na sobie ubrania w kolorach logo projektu „Roots in Music, Growth for a Future Together”, czyli niebieskim z małymi elementami żółtymi, pomarańczowymi, zielonymi.
Wcześniej został ogłoszony konkurs na hasło Comeniusa. 16. maja w Kąciku Comeniusa przed pokojem nauczycielskim pojawiła się skrzynka, do której wrzucano hasła promujące projekt.
Nasza klasa również wzięła udział w tym konkursie. Powstało wiele rymowanek autorstwa: Oliwii Wyszyńskiej, Karoliny Łatka, Misi Czartoryskiej, Wiktorii Woroszyło, Wiktorii Zimnoch, Zuzi Dąbrowskiej, Oli Kruszewskiej, Marysi Godlewskiej, Julki Modzelewskiej.

Oto niektóre z nich:

W Comeniusie jest the best i zabawa zawsze jest!
Na Comenius chodzić chcę i tam świetnie bawić się.
Na Comenius zapraszamy, miły uśmiech jest widziany.
Comenius na nudę i troski,
Bo to projekt BOSKI!!!
Koko, koko,
Comenius jest spoko!
Comenius wzbija się wysoko.
Razem dzisiaj zaśpiewajmy,
Comeniusowi pierwsze miejsce dajmy! 
Comenius jest fajny, Comenius jest git,
Zapisz się teraz, zapisz się dziś!
Kiedy serce cię boli,
Kiedy czujesz się źle.
Pomyśl o Comeniusie,
Radośnie zrobi ci się!
Comeniusem nasz malutki,
Daje bardzo wielkie skutki.
Ma też głowę bardzo dużą,
Która skacze przed podróżą.
Ma też szczęście na 102,
Zaśpiewajmy tra, ta, ta!
Jest Comenius – jest zabawa,
To naprawdę SUPER SPRAWA!

Na wyniki konkursu trzeba będzie poczekać, ale kto wie… może do kogoś z naszej klasy uśmiechnie się szczęście?


środa, 16 maja 2012

MAJÓWKA Z COMENIUSEM


16 maja 2012r. został w naszej szkole ogłoszony Dniem Comeniusa. Nasi koledzy należący do „Europejskiego Kręgu” – Julka Modzelewska, Karolina Łatka, Oliwia Wyszyńska, Ola Kruszewska, Michał Boguszewski, Mateusz Murawski i Kacper Łuniewski, podczas popołudniowych zajęć bawili się w podchody.
Członkowie „Europejskiego Kręgu” zostali podzieleni na trzy zespoły, których „dowódcami” były panie zajmujące się w naszej szkole Comeniusem i projektami międzynarodowymi – nasza wychowawczyni P. Agata Czarniakowska (I drużyna), P. Dorota Zimacka (II drużyna) i P. Barbara Głuszcz (III drużyna).
Najpierw musieliśmy w sali nr 9 odszukać ukryte „jajeczka-niespodzianki” oznaczone numerem zespołu. Było z tym mnóstwo zamieszania – zaglądaliśmy we wszystkie kąty i nie zawsze udawało się wypatrzeć obiekt poszukiwań. W końcu, gdy każdy zespół odnalazł swoje zadania, udaliśmy się do sal nr 20 i 14, reszta pozostała w sali nr 9, gdzie należało zabrać się do pracy. Wszystkie zespoły miały takie same zadania, ale o tym dowiedzieliśmy się na koniec zabawy.
Ponieważ na pierwszej karteczce polecenie było napisane w języku węgierskim, czyli dla nas zupełna „chińszczyzna”, musieliśmy najpierw je rozszyfrować. Skorzystaliśmy z tłumacza Google. Okazało się, że mamy poszukać na korytarzu przy danej sali kolejnego „jajeczka”.
Z tym poszło trochę sprawniej. Drugie zadanie było napisane po włosku – znów skorzystaliśmy z translatora. Mieliśmy nauczyć się zwrotu SMACZNEGO w językach krajów partnerskich, czyli po angielsku, włosku, francusku i węgiersku. Zadanie nie okazało się zbyt trudne.
Zgodnie z wcześniejszym poleceniem, po wykonaniu tego zadania ponownie musieliśmy przeistoczyć się w tropicieli w sali, w której aktualnie się znajdowaliśmy. Gdy w końcu udało się znaleźć ostatnie „jajko”, zadanie w języku francuskim okazało się dość przyjemne. Mieliśmy przećwiczyć śpiewanie hymnu naszego projektu.
Po jego wykonaniu wszyscy spotkaliśmy się ponownie w sali nr 9. Tu każdy z zespołów zaprezentował pozostałym hymn Comeniusa. Zaśpiewaliśmy też wspólnie nasz hymn. Były brawa, a następnie ostatnie zadanie – ułożenie puzzli. Z 25 elementów należało stworzyć logo naszego projektu. Choć puzzelki były trochę podstępnie powycinane, aby utrudnić nam pracę, to wszystkim drużynom w dość krótkim czasie udało się osiągnąć sukces.
Punktem kulminacyjnym spotkania był tort – ale nie byle jaki. TORT W KSZTAŁCIE GITARY! Zanim przystąpiliśmy do jego skonsumowania, musieliśmy popisać się umiejętnościami językowymi. Wszyscy koncertowo wykonali zadanie drugie, więc nie było problemów z powiedzeniem „Smacznego” we wszystkich językach partnerskich.
Potem tylko sama słodycz – rozkoszując się przepysznym „muzycznym tortem” spędziliśmy końcowe minuty naszego środowego spotkania.

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This slideshow created with Smilebox

czwartek, 10 maja 2012

MUZYCZNYM KROKIEM


Dzień wczorajszy -  9 maja 2012, obfitował we wrażenia. 
Po zajęciach z Jeżowozem i po powrocie do szkoły okazało się, że zamiast lekcji języka angielskiego będzie koncert muzyczny.
Odwiedziła nas młodzież Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia z Białegostoku, która śpiewem i grą na różnych instrumentach, umilała nam tę godzinę. 
W prezentowanym repertuarze młodych artystów nie zabrakło znanego z 1954r. szlagieru Marii Koterbskiej „Bo mój chłopiec piłkę kopie”. Utwór ten porwał wszystkich, owacjom nie było końca. 

A więc muzycznym krokiem do EURO 2012 :-)

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
Slideshow generated with Smilebox

środa, 9 maja 2012

SPOTKANIE Z „JEŻOWOZEM”


W dniu 9 maja 2012r.  przed naszą szkołą pojawił się niezwykły samochód dostawczy z namalowanym sympatycznym jeżem - Ekomobil Jeżowóz. Jest on wykorzystywany do realizacji projektu mobilnej edukacji ekologicznej przez Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro-Group z Białegostoku. Jeżowóz wyposażony jest w sprzęty i preparaty niezbędne do przeprowadzenia zajęć w terenie.Samochodem tym przyjechały dwie panie, które zabrały nad zambrowski zalew naszą klasę oraz klasę IVC i kilka szóstoklasistek z koła przyrodniczego. Oczywiście towarzyszyła nam do końca nasza nauczycielka przyrody - P. Dorota Zimacka.
Nad zalewem "odkrywaliśmy" przyrodę. 
Najpierw dobieraliśmy się w pary - jedna osoba miała zasłonięte oczy, druga prowadziła ją w miejsce, gdzie partner musiał wąchać, dotkać i słuchać. Potem odchodziliśmy z tego miejsca, odsłanialiśmy oczy, a następnie próbowaliśmy - posługując się zmysłami i poprzednimi wrażeniami - wrócić do punktu wyjściowego.
W kolejnej zabawie dobieraliśmy się w zespoły siedmioosobowe. Każda grupa otrzymała dwa sitka i pudełko na wodne stworzątka. Z takim wyposażeniem wyruszyliśmy „na połów”. W wodzie zbieraliśmy materiał do dalszych badań -  m.in. jak się później okazało - larwy chruścików i komarów, błotniarki, zatoczki. Rozpoznawaliśmy i obserwowaliśmy je za pomocą  mikroskopów stereoskopowych, które otrzymał każdy zespół. Badaliśmy również jakość wody w zambrowskim zalewie wykorzystując zestawy do badania czystości, twardości i zawartości różnych związków w wodzie.
Była to wspaniała lekcja przyrody połączona z rozrywką. Mamy nadzieję, że Jeżowóz jeszcze kiedyś do nas zawita!!!


wtorek, 1 maja 2012

PODGLĄDAMY WIOSNĘ

W kwietniu w ramach projektu Comeniusa "Roots in Music, Growth for a Future Together" został ogłoszony konkurs fotograficzny pt. "Wiosna w Zambrowie". 
Z naszej klasy pierwszych oznak wiosny wyglądali: Karolina Łatka, Wiktoria Woroszyło, Wiktoria Ciecierska, Zuzia Dąbrowska, Michał Boguszewski i Mateusz Murawski.

A oto wiosna w Zambrowie widziana okiem naszych fotoreporterów:

Click to play this Smilebox slideshow
Create your own slideshow - Powered by Smilebox
This free picture slideshow customized with Smilebox